Tip na knihu

Vychází knižní novinka Vladimíra Mertlíka MAŠÍNOVI – Ve stínu šibenice

Nakladatelství Universum vydává další knihu z pera spisovatele, režiséra a publicisty Vladimíra Mertlíka. Kniha Mašínovi – Ve stínu šibenice přináší čtenářům intimní rozhovory spisovatele s Josefem Mašínem, Zdenou Mašínovou a dalšími žijícími pamětníky, které osobně zasáhl teror komunismu po odchodu skupiny bratří Ctirada a Josefa Mašínů do Západního Berlína. V knize se poprvé odtajňují desítky dosud nezveřejněných fotografií z rodinných alb.

 

Vladimír Mertlík (*1945) je známý producent, scenárista a moderátor. Během kariéry realizoval stovky tuzemských i zahraničních koncertů, hudebních festivalů, rozhlasových a televizních pořadů. Je autorem několika knih, mezi něž patří například Život jako menu (2004), Toulky s Ladislavem Smoljakem (2010), Lucemburkům v patách (2011), Zápisník hladového muže (2011), Habsburkové – Nelehká samota trůnu (2017), Zdravíčko, doktore! (2017) či Lví silou, vzletem sokolím (2018).

 

V úvodu své knižní novinky Mašínovi – Ve stínu šibenice píše:

 

Celých dvanáct let během naší korespondence a schůzek na různých místech Evropy mi zároveň trvalo hledání způsobu, jak k příběhu bratří Ctirada a Josefa Mašínových i ostatních členů skupiny a jejich rodin říct něco, co ještě řečeno nebylo. Setkání s posledními žijícími účastníky i pamětníky se však ukázala být natolik fascinující a výjimečná, že nakonec zvítězila idea dokumentu, který neakcentuje obvyklou linii popisu „cesty na severozápad“, jak se přechodu skupiny obou bratrů do Západního Berlína obvykle říká. Otevřené rozhovory s těmi, jichž se jeden z nejsilnějších příběhů českých dějin 20. století týká, ukázaly, že utrpení přátel i rodin hrdinů bylo stejně osudově kruté a dramatické jako cesta a osudy hlavních hrdinů příběhu.

Právě na nevinných – včetně žen a dětí – se bolševický režim mstil za neúspěch lovu na pět mladých mužů, kteří se vzepřeli rudému teroru a vyhlásili mu ozbrojený boj. Jejich blízcí, kteří zůstali doma a mnohdy o jejich úmyslu odejít ani nevěděli, nesli pak bez ohledu na věk stejnou tíhu pomsty jako ti, co odešli.

Byli popraveni, umučeni, potrestáni mnohaletými žaláři a v řadě případů také brzy po propuštění zemřeli. Nesmírně otevřené promluvy posledních žijících pamětníků událostí jsou skromným příspěvkem k odkrytí jejich dosud utajených vzpomínek na události, které významně ovlivnily dějiny českého boje za svobodu proti totalitním režimům ve 20. století.

Večer 12. dubna 2019 mi otevírá vůdčí osobnost skupiny, Josef Mašín, dveře svého domu v Santa Barbaře. Dalších pět dnů a nocí naslouchám intimním vzpomínkám na dosud skryté souvislosti „cesty na severozápad“, na dějinné události doby i reflexe a komentáře dnešního světa. V diskuzích potvrdí výtečnou orientaci ve světové, české i americké domácí politice historie i dneška a pověst ostrého diskutéra i vnímavého posluchače.


„Ničeho nelituji!“ říká poslední žijící člen skupiny, Josef Mašín.

 

∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼

 

Foto: kulturní PR agentura 2media

 

Pro další články, recenze a soutěže o knižní novinky navštivte FB stránky Literární klenoty Jarmily Vandové.

SOUTĚŽ

Most Popular

To Top