Literatura

Skřítek Nils z pohádkového světa Astrid Lindgrenové

Na stránkách pohádkové knihy z nakladatelství Albatros se můžeme vrátit zpátky do dětství. Jmenuje se Skřítek Nils a napsala ji slavná a dětskými čtenáři tuze oblíbená Astrid Lindgrenová. Její pestrou fantazii dokreslují na stránkách velmi jemné a půvabné ilustrace Markéty Vydrové. Spolu se skřítkem Nilsem, který nám otevře svět jednotlivých příběhů, je tohle hvězdné obsazení příslibem naprosto kouzelného dobrodružství.

V knize Skřítek Nils na vás čeká hned osm něžných pohádkových vyprávění. Všem vévodí malý dětský hrdina a kouzelná pohádková postavička, která jej přišla navštívit ze světa těch nejkrásnějších snů. Ojedinělost této knihy spočívá v tom, že tito tajemní návštěvníci přicházejí především ke smutným, osamoceným nebo nemocným dětem. Přičemž o jejich návštěvách nemají dospělí kolikrát ani tušení.

Na prvních modrobílých stránkách se nejprve setkáváme s tím, po kom je vlastně celá knížka pojmenována. Zpod dětské postele nás už zdálky vyhlíží skřítek Nils, aby nás spolu s malým klukem Bertilem vzal do svého malého království. Pomůžete mu jej také zkrášlit?

„Teď jsem na něco přišel. To je ale nápad!“

A než bys řekl švec, zmizel nahoře na schodech. Okamžik se nic nedělo. Pak Nisse uslyšel, jak na něj Bertil volá:

„Pojď mi pomoct s postelí!“

Nisse vyrazil. A u díry stál připravený Bertil s nádhernou bílou postelí. Vytáhl ji ze sestřina domečku pro panenky, který tam rodiče nechali stát. Marta do postýlky uložila svou nejmenší panenku, jenže Nisse ji teď potřebuje víc.

„Vzal jsem s sebou i kousek plátna, můžeš si na něj lehnout. A ústřižek zeleného flanelu, ze kterého mi máma šila pyžamo, tím se přikryješ jako dekou.“

„Ó,“ vydechl Nisse.

Nic jiného. Dojetím nebyl schopen říct nic víc.

Neskutečně krásný a plný fantazie je pohádkový příběh s názvem V Zemi soumraku. To takhle jednou zaklepe na okno pan Lilikvítek a vezme smutného a nemocného Görana do světa, ve kterém je všechno možné. Nemocné děti se uzdraví, mohou běhat a létat, trhat ze stromů karamely a třeba i řídit tramvaj, která nepotřebuje koleje.

Krásně půvabný i půvabně smutný je také příběh s názvem Petr a Petra, který vypráví o dvou docela maličkých dětech z rodu skřítků. Poukazuje na důležitou hodnotu ryzího přátelství, na které se nedá zapomenout.

Veselá kukačka je zase pohádkou pro všechny nemocné děti, kterým už je v postýlce dlouhá chvíle. To takhle jednou, aby nezlobily maminku věčným voláním, dostanou do pokoje tajemné hodiny s kukačkou. Rázem se samy zaměstnají, protože k nim přilétne docela jiný svět.

„Gunnar i Gunilla považovali hodiny za úžasný dárek. Připadalo jim zábavné ležet v posteli a čekat, až bude na hodinách sedm a osm a devět a deset, ano, ani v deset hodin ještě nespali, přestože maminka už jim dávno popřála dobrou noc a zhasla. Úplná tma naštěstí v dětském pokoji nebyla, protože tam dopadalo světlo z pouliční lampy pod oknem. To bylo velké štěstí, pomysleli si děti.“

Rozkošná je také pohádka Panenka Mirabelka, která líčí opravdový zázrak. Je potvrzením, že kouzelný svět snů myslí i na docela chudé děti. A dospělí? Ti se pak nestačí divit…

„Jednou na jaře odjeli tatínek s maminkou jako obvykle na trh s petrklíči a březovými větvemi. Já jsem zůstala doma, už nevím proč. Bylo to ale ohromné štěstí, jak se ukázalo! K večeru, když se začalo šeřit, jsem vyšla do zahrady, jestli neuslyším rodiče, jak se blíží po cestě. Byl úžasný večer. Naše zahrada, náš dům i cesta, která se klikatila do dálky – všechno vypadalo pohádkově. Ve vzduchu bylo něco zvláštního, neumím ale popsat co. Jak jsem tam tak stála a dívala se na cestu, uslyšela jsem klusat koně, a zaradovala jsem se, že se už jistě blíží rodiče. Ale nebyli to oni. Blížil se povoz s malým podivným mužíčkem.“

A jak tajemný pohádkový příběh pokračoval? To už se dozvíte přímo v knížce Skřítek Nils, která se hodí jak pro děti, tak pro dospělé. Všechny totiž rázem přenese do světa splněných přání a snů…

∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼

(LINDGRENOVÁ, Astrid. Skřítek Nils. Praha: Albatros, 2015, s. 124)

Pro další recenze, články a soutěže o knižní novinky navštivte FB stránky DigiTimes.cz.

SOUTĚŽ

Most Popular

To Top