Literatura

15 důvodů, proč dát přednost knize před televizí!

Necháte tam ten ovladač?! Je vědecky dokázáno, že televize zvyšuje obezitu a má značný podíl na ztrátě fantazie.

S úprkem moderní doby nabral i náš život trochu jiný spád. Konzumujeme. A hlavně rychle, pohodlně a jen to, co nutně potřebujeme. Média v nás zasévají své názory. Máme vůbec ještě ten vlastní? Dokážeme ještě vůbec podle potřeby, ale i jen tak zapojit fantazii? Dokážeme ještě zcela izolovaně a nedavově hltat stránky kvalitních knih? Nebo jsme odkázáni na bezbarvý jídelníček té naší senzacechtivé bedny? To je několik vážných otázek, které mě napadají při zamyšlení se nad tématem, které raději nakonec pojímám ironicky a s nadsázkou. A co vy, ztotožňujete se s mými následujícími 15-ti důvody, proč dát přednost knize před televizí?

1) Je vědecky dokázáno, že sledování televize zvyšuje vaši obezitu! No, jen si vezměte, kolik sáčků s chipsy spořádáte za jeden večer u televize plného bezduchých filmů! Protože bez jídla už byste tu televizi s tak prázdnou náplní už dávno vypnuli.

2) Je vědecky dokázáno, že jezení při čtení zpomaluje vaši četbu! Taky vás rozčiluje, že po hledání dalšího jídla musíte znovu hledat řádek, na kterém jste v knize skončili? Proto jste už dávno přesedlali ze dvou typů stravy na tu duševní. A vaše knihy opět zejí čistotou. A vy netloustnete!

3) Vezměte si, kolik elektřiny spořádá vaše televize, je to věru burcující hodnota vzhledem k tomu, kolik energie vás stojí obracení stránek knihy. A pokud usnete při otevřené knize, váš partner nebo maminka vám ráno nevynadá, že vyhazujete peníze z okna.

4) A jak je ta kniha skvěle přenosná! Na koleni v metru se vám bude určitě vyjímat lépe než takový širokoúhlý LCD televizor.

5) Mám tu knihu sice rozečtenou, ale klidně ti ji půjčím. Uznejte, že u televize by to byl trochu problém.

6) Znáte to jistě sami. Čtete úžasný příběh s vlastnoručně vykreslenými postavami, pak přijde film a tam na vás vybafnou tváře vašich hrdinů tak, jak už mají vypadat napořád. Jste zděšeni, rozlíceni a utíkáte zpět ke knize, i když s přizabitou iluzí o svých krásných hrdinech. Je to tu, televize zabíjí vaši fantazii. Ale nebojte se, vždy existuje cesta zpět.

7) Je krásné a uklidňující, že takovou knihu máte sami pro sebe. Většinou ji nikdo nebude chtít číst zároveň s vámi a nebude vám mezi stránky strkat svůj nos. Mezi výjimky patří snad jen hyperaktivní děti či drzí spolucestující v MHD.

8) Vaše kniha se jen tak nezasekne, nerozbije, a pokud se jí přece jenom něco stane, náhrada vás vždy vyjde daleko levněji.

9) Uprostřed čtení si čas na reklamu můžete udělat, kdykoliv chcete. Nikdo vám nenařizuje, kdy si máte dojít na toaletu, vysprchovat se nebo si uvařit tříchodové menu. Kniha vám v reklamní chvilce nepředstavuje 20 dalších knih za půl hodiny.

10) Další knihy si můžete zadarmo zapůjčit v knihovně. Ale zkuste si zadarmo zapůjčit televizi na dobu neurčitou.

11) Kniha vám doma zabere podstatně méně místa, a navíc hned odkazuje na vaši vzdělanost, na váš čtenářský vkus. Televizi má doma už skoro každý každý, každá také vypadá víceméně stejně a podtrhuje pak spíše váš jednoduchý a konzumní způsob života.

12) Kniha vás opravdu vzdělá! Znáte autory, znáte jejich styly psaní, z naučných literatur se dozvíte o době, o světě, o historických událostech, prostě o všem možném. Budete fundovaní a podložíte své názory knihou. Kdežto podobně fundované názory podložené pořadem v TV či filmem už nikdy tak fundovaně nezní. Prostě nemohou. Je to stále jenom médium ovládající masy.

13) Kniha vás naučí psát! Máte větší slovní zásobu, víte, jak vytvořit zápletku, jaký styl použít, na co se zaměřit, čeho se vyvarovat. Máte barvitou fantazii a miliony podnětů z dosud přečtených knih, které obohacujete o ty vlastní. Pokud máte sklony ke psaní, jste díky autorovým podnětům na cestě ke svému vlastnímu úspěchu. No, a uznejte, spisovatelé a „hérečky“, to byla vždycky trochu rozdílná liga.

14) Kniha vás nutně nepoutá k jedné místnosti. Můžete ji přenášet z pokoje do pokoje. Opravdoví fajnšmekři pak ocení četbu na toaletě. No, určitě to sami moc dobře znáte, když se díváte na film a najednou vám do pokoje přijde nezvaná návštěva. A co uděláte? Zavrčíte, vypnete televizi a jdete si co? Jdete si číst! (Pokud je tam ovšem za vás náhrada, která by návštěvu zabavila.)

 

A konečně:

15) Přece nepůjdete s davem a nebudete se dívat ve stejný čas na to, na co se dívají ostatní a co je vám davově a nuceně servírováno přímo pod nos! Buďte černou, originální a rebelantskou ovcí, vemte si knihu podle svého gusta a odevzdejte se světu fantazie! (Stejně jako já na fotografii 🙂 )

A jak jste na tom vy? Usedáte večer co večer před televizi, nebo saháte po knize? Kterému z těchto dvou protikladných světů dáváte šanci na cestě každodenním životem? Zamyslete se nad svými důvody a polemizujte navzájem na mých facebookových stránkách DigiTimes.cz.

SOUTĚŽ

Most Popular

To Top