Recenze

Rok pro změnu od Bronnie Ware – srdečné úvahy pro život bez výčitek

Po veleúspěšné prezentaci knihy Čeho před smrtí nejvíce litujeme přináší nakladatelství Portál další knihu od Bronnie Ware, spisovatelky, textařky a učitelky psaní písňových textů. Kniha Rok pro změnu je takovým dozvukem předchozího bestselleru, který před námi odkrývá malá, ale neskutečně hodnotná tajemství života. Tato knížka s působivě zbarvenou obálkou se nás snaží přivést na cestu maximálního sebeuvědomění, pokud jí to však dovolíme.

Titul Rok pro změnu obsahuje 52 úvah pro život bez výčitek, což jasně odkazuje na předchozí slavnou autorčinu knihu Čeho před smrtí nejvíce litujeme. Ta vznikla po nastřádaných a velice inspirativních zkušenostech, kterými byla Bronnie Ware obohacena v rámci své dlouholeté péče o umírající pacienty. Právě skrze umírání se i sama autorka obou knih hodně naučila o životě. Především o tom, jak vědomě jej prožívat, abychom s příchodem smrti cítili naplnění, nikoliv lítost. Bronnie Ware nám tak zavčasu dává nahlédnout do opravdové knihy života, jejíž stránky můžeme psát jen my sami bez ohledu na tužby ostatních, které do nás vkládají. Nerodíme se přece jako originál, abychom umírali jako kopie…

Rok pro změnu je pomocníkem na cestě duševního růstu, nemá nic společného s ezoterikou či planými radami k dosažení úspěchu, štěstí a lásky. Naopak nám ukazuje, že všechno, co potřebujeme k tomu, abychom byli šťastní, je v nás i kolem nás, jen chtít se naučit to vnímat. Autorčiny úvahy pro život bez výčitek jsou tu pro všechny, kteří chtějí nechat svou duši zrát, pro všechny, kteří se chtějí naučit nahlížet na svět z té lepší stránky. A především žít přítomností a vážit si veškerých krásných drobností, která nám přihraje do cesty.

„Abyste nemuseli ničeho litovat, musíte na sobě vědomě pracovat a rozvíjet v sobě odvahu, naději, vděčnost, víru, upřímnost, soucit, pozitivní myšlenky, dobré skutky, důvěru, schopnost žít v přítomnosti i schopnost přijímat změny, lásku a úctu k sobě samému, jakož i postoj k životu respektující hlas vašeho srdce.“

Krok za krokem vám tak tato kniha pomáhá ukazovat lepší cestu, která je vlastně už sama o sobě tím nejkrásnějším cílem. I to je jedno z ústředních témat, kterému se Bronnie Ware v Roce pro změnu věnuje. Lituje, že jsme postiženi permanentním , které ale také může znamenat nikdy. Ukazuje nám, že se nesmíme upínat k dosažení nějakého cíle, protože pak přestáváme žít v přítomnu. Vyzdvihuje rovnováhu jako hlavní princip života. Máme žít i snít, ale jedno by nemělo vyhánět to druhé.

Dalším významným tématem knihy je bolest, která na sebe bere roli toho největšího učitele. Ačkoliv nás prožitá bolest sráží na kolena, zároveň díky ní rosteme. A tak stejně jako jaro potřebuje svou zimu k tomu, aby bylo ještě krásnější, potřebují lidé zakusit hořkost, aby si vážili sladkostí.

„Rozhodne-li se člověk přijmout skutečnost, že období utrpení s sebou přináší i obrovskou příležitost růst, zmenší svou bolest. I když se samozřejmě budete těšit, až bouřka pomine, můžete si to celé usnadnit a hledat, jaké dary vám tahle bouřka skýtá. Až pak znovu vyjde slunce, budete silnější, obnovení a sami se sebou více spokojení.“

V této pasáži se odráží také umění milovat sebe sama. Protože jen v případě, že člověk miluje sám sebe, dokáže se zbavit všech zbytečných negativních emocí, které na něj často z okolí doléhají. Dokáže jít za touhou svého srdce, byť by se ostatním nezdála vůbec sebenaplňující, ale spíše zhoubná. Žijte svůj život, buďte sami sebou a naplňujte své životy ztělesněním svých přání – to je hlavní mantra knihy Bronnie Ware, která se sama vydala na náročnou cestu za vlastním pravdivým životem.

„Náročný úkol, který máme před sebou, je respektovat tuto hlubokou touhu, uvědomit si své pravé já. Je to také ten největší dar, kterým můžete obdarovat sebe i svět. Jakmile to uděláte, budete se přirozeně chtít podílet na tom, aby byl svět lepší, takže vaše úsilí přinese užitek všem. Vymaníte-li se z očekávání druhých lidí, může to vyvolat vlnu kritiky, která může trvat i delší dobu, než se ostatní přizpůsobí. Ale koneckonců tato kritika se netýká vás. Patří člověku či lidem, kteří ji vyslovují.“

„Soustřeďte se na hlas svého srdce a zůstaňte vůči němu pravdiví. Rozhodně to stojí za to.“

Příjemným zjištěním této knihy je i to, čemu snad stále řada z nás nedokáže uvěřit. Tkví v tajemství přitáhnout si vlastní nezlomnou vůlí své sny. Pokud budeme žít opravdový život a plně vnímat jeho každodenní dary, přičemž nezamkneme své snivé já na sto západů, přijde doba naplnění našich snů. Možná že ne přesně podle našich představ, možná že ne ve chvíli, ve kterou jsme doufali – ale přijde, jen nesmíme přestat věřit.

„Máme-li víru a kuráž, nemusíme vědět, co se skrývá za horizontem, stačí, když víme, že jdeme po cestě, která rezonuje s písní našeho srdce. Putování se může pokazit, či ještě hůř, nemusí vůbec začít, jestliže člověk myslí příliš dopředu.“

„Mějte však stále na paměti, že jde-li o touhu srdce, pak to, co chcete, chce také vás. Chce to být součástí vašeho života. Chce vám to pomoct stát se radostným člověkem, kterým se podle vašich možností můžete stát. Chce to, abyste poznali zázrak sebe samých.

Průvodcem celé knihy Bronnie Ware Rok pro změnu je Příroda. Pokud jsme dostatečně vnímaví, vidíme v ní moudrou nápovědu po všechny naše těžké časy. Vidíme v ní vytrvalost, rovnováhu i pokoru. Také díky přírodě je autorčina kniha tak krásná. Stejně krásný může být i náš život, pokud jím neprolétneme jako pták, jehož jediným cílem je kořist…

„Je tak snadné zaměřovat svoji pozornost na drobnosti každodenního žití. Žijeme ve světě plném podrobností. Ale jakmile se všechno zhroutí, věci, které nás připravují o velkou část naší pozornosti, zmizí a my si uvědomíme, co je v životě opravdu důležité: Láska.“

∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼ ∼

(WARE, Bronnie. Rok pro změnu. Praha: Portál, 2015, s. 160)

Foto: bronnieware.com

Pro další recenze, články a soutěže o knižní novinky navštivte FB stránky Literární klenoty redaktorky Jarmily Flakové.

SOUTĚŽ

Most Popular

To Top